WordPress Site Hızlandırma

WordPress site hızlandırma, siteye gelen ziyaretçilerin ve SEO için oldukça önemlidir. İnsanların çok sabırsız olması bilgiden vazgeçme uğruna siteden çıkmaya yol açabiliyor. Ziyaretöilerin %25’i 4 saniye ve daha uzun sürelerde siteden çıkıyor. Bu sayı korkunç derecede kötü. 1000 kişi sitenize girip ziyaret edecek ve size kazanç sağlatacakken 750 kişi giriyor ve daha az kazanmanıza yol açıyor. Site hızınız 2.9 saniyenin altın olursa dünyada bulunan sitelerin yarısından fazlasını geçmiş bulunuyorsunuz.

WordPress Site Hızını Öğrenmke

Kendimize sıfır (başlangıç) noktası belirleyeceğiz. Siteniz yeterli hızda ise her şeyi yapmanıza gerek yok. Çünkü hali hazırda yapılmış olacaktır. Sitemizi GTmetrix aracılığıyla test ediyoruz.

Kullanılmayan Eklenti ve Temaları Kaldırmak

Gereksiz eklentiler yememeniz gereken şeker gibidir. İlk başlarda oldukça güzel gelir. Fakat daha sonra çok fazla zarar verir. Gereksiz tema konusunu anlayamıyorum. Kullanmadığınız temaları ve eklentileri mutlaka silin. Sitede bulunan resimleri sıkıştırmak iyi bir şeydir. Fakat bunu eklenti ile değil internette bulunan siteler aracılığıyla yapın. TinyPNG buna örnek olarak gösterilebilir. Bütün eklentilerin en son sürümünü kullanmak zorunda değilsiniz. Çünkü  gelen güncellemeler harici bir dosya olduğu için siteyi yavaşlatır. Amacınız en optimize olmuş sürümü kullanmak olsun.

CSS, HTML ve Javascript Dosyalarını Küçültmek

Bir siteyi HTML ile tasarlarsınız, CSS ile süslersiniz, JavaScript ile çalıştırırsınız. Bu sebeple oldukça az boyutlu dosyalar kullanmalısınız. 1KB küçülüp ne olacak gibi düşünmeyin. 1KB dosyayı 1 milyar kere çağırınca oluşacak zaman kaybını düşünün. Sonuçta küçültülünce de aynı işlevselliğini koruyor. Küçültme için minifier.org sitesini kullanabilirsiniz. Site dosyaları arasından tek tek dosyaları bulun, düzenle seçeneğine tıklayın, içeriği kopyalayın, siteye girip küçültün, kendi sitenizde bulunan dosyanın içine eskiyi silip küçültülmüşü yerleştirin ve kaydedin.

WordPress site hızlandırma
Küçültülmüş HTML, CSS ve JS dosyası.

WordPress Site Hızlandırma için Gzip Sıkıştırmayı Aktifleştirme

Bir başka dosya küçültme şeklidir. Sunucunun çağırdı arka plan dosyalarını küçültmektir. İnternet sitenizde Gzip sıkıştırmasını açık olduğunu test etmek için Gzip Kontrol sitesine girin. Açık değilse, site dosyalarından .htaccess dosyanızı düzenlemeniz gerekiyor. Bu dosyayı açın ve şu kodu yapıştırın.

Sitenizde Gzip sıkıştırmasının etkinleştirilmiş olup olmadığını kontrol etmek için checkgzipcompression.com adresini kullanın. Değilse, .htaccess dosyanızı düzenleyin ve aşağıdaki kodu ekleyin.  Ek olarak, WP-Rocket gibi eklentiler internet sitenizde Gzip sıkıştırmasını otomatik olarak açabilir.

<IfModule mod_deflate.c>
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype 
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/vnd.ms-fontobject
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf 
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
# For Older Browsers Which Can't Handle Compression
 BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html 
 BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
 BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
</IfModule>

Resimleri Küçültmek

Özellikle blog ve haber siteleri için oldukça önemlidir. Sürekli resim yüklemek siteyi tahmininizden çok daha fazla yavaşlatır. Bunu bir örnek ile açıklamak isterim. Udemy Kupon sitesini ilk atığımda resimleri küçültmüyordum. Her resim yaklaşık 300KB gibi bir boyuttaydı. Site hızını test ettiğimde site boyutuna 4MB ve 6 saniye gibi süre vermişti. Ardından bütün resimleri sildim ve optimize edilmiş bir şekilde tekrar yükledim. Yüklediğim resimler yaklaşık 50KB boyutundaydı. Sitenin boyutu 1.5MB’a düştü ve hızı 2.5 saniye oldu. Herhangi bir eklenti kullanmayın. TinyPNG işinizi görecektir. Resimleri önce oraya yüklüyorsunuz. Ardından indiriyorsunuz ve sitenize yüklüyorsunuz.

Uzun Yazıları Birkaç Sayfaya Ayırmak.

Uzun yazılar zamanla trafik konusunda oldukça iyidir. Fakat birkaç sayfaya yaymak site hızı konusunda daha verimlidir.

Ön Bellek Açma Özelliği

Çeşitli eklentiler ile birlikte, siteniz bir ön bellek oluşturur. Bunu bir dosya paketi olarak düşünebilirsiniz. Bu oldukça küçük bir dosyadır. Bir kullanıcı sitenize girdiğinde bu dosya otomatik olarak ona gönderilir. Aynı cihazdan bir daha girildiğinde çok daha hızlı bir şekilde yüklemeye olanak sağlar. W3 Total Cache ve WP Fastest Cache önerebileceğim eklentilerdir.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kurmak

Kullandığımız internet siteleri bir adet bilgisayarda bulunur. Bu bilgisayarı biz fiziksel olarak taşıyamayız. CDN sitenizin belirli statik bölgelerini kullanıcılara yakın olan server’lara depolar. Bu sayede sizin sunucunuz daha az yorulur. Anlamayanlar için bir örnek vereyim. Sizin siteniz İstanbul’da bir sunucuda. İstanbul’dan giriş yapan birisi oldukça hızlı bir şekilde giriş yapar. Fakat New York’tan giriş yapan birisi oldukça uzun bir süre veri akışını bekleyecektir. CDN ise New York’ta bulunan sunucuya sizin sitenizi kopyalıyor, Londra’da bulunan sunucuya kopyalıyor… Bu sebeple dünyanın her yerinden rahatça sitenize giriş yapılabiliyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz