Udemy’nin Kurucusu Eren Bali

Eren Bali ve Oktay Çağlar’ın kurduğu Udemy’nin en iyi online eğitim platformlarından birisi olduğunu biliyoruz. Khan Academy de oldukça başarılı bir platform fakat Udemy kadar dil desteği bulunmuyor. Dünya üzerinde Udemy dışında bir sürü eğitim platformu var. Fakat başarılı olan Udemy. Bu başarılı platformun arkasında üç adet mühendis var. Eren Bali, Oktay Çağlar ve Gagani Biyani bu başarının kurucuları. İki tanesi Türk olan mühendislerden birisi olan Eren Bali, aynı zamanda Udemy’nin kurucusu (fikir sahibi).

Eren Bali ve Milyonlarca Dolarlık Udemy

Diğer mühendislerden daha ön planda olan Eren Bali, projenin reklam yüzü sayılabilir. Tek derslikli bir köy okulundan, Silikon Vadisi’nin en üst sıralarına çıkmayı başaran Eren Bali; “Aşırı çalışma, azim, hırs, hedef ve hayatını değiştirme isteği doğrultusunda gelen başarı.” olarak tanımlıyor.

2012 senesinde daha 28 yaşında iken Business Week tarafınca “Amerika Birleşik Devletleri’nin en iyi 25 girişiminden bir tanesini kurdu.” hem kendi hayatını kurtardı hem de Türkiye’yi gururlandırdı. Öğretmen ebeveynlerinin üçüncü çocuğudur. Malatya’da doğan Eren Bali bulunduğu dönemde Türkiye’de bir sınıfta bir kaç öğrenim yılının bulunduğu tek öğretmenli bir sınıfta ilköğretimini tamamladı. Birkaç yıl sonrasından konuşurken: “Bir gün annemler, iki kız kardeşim ve benim için eve bilgisayar ve birkaç aylığına internet bağlantısı satın aldı. O zamanlar bunun hayatlarımızı ne kadar değiştireceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ancak interneti kullanmaya başlayınca, öğrenmek için yeni bir yol bulduğumu anlamıştım…” diyor. İlköğretimini tamamladıktan sonra Malatya Fen Lisesi’ni kazanmış. Lise zamanlarında katıldığı bir matematik olimpiyatında başarısından dolayı Harvard ve MIT gibi okullardan kabul almasına rağmen ODTÜ ‘yü tercih etmiştir. Burada Bilgisayar ve Matematik çift anadalı eğitimi almıştır..

“İnterneti kullanmaya başlayınca, onun yeni şeyler öğrenmek için harika bir araç olduğunu anladım”.

Üniversite yıllarında yaptığı çeşitli projeler aslında Udemy’nin kurulması için bir basamaktı. Okullarından olan konferansları dijital ortama aktarmak çok harika bir fikirdi onlar için. Sürekli konferansları takip etmek ve daha sonra izleyememek öğrenciler için zor bir durum olduğu için onların projesi çok sevildi. Gelecek sene bütün şeyleri bir kenara koyup sadece online bir eğitim platformu kurmaya çalıştırlar. Her zaman karşılarına bir sorun çıktı fakat onlar sorunları kolayca atlatabildiler. Finans konusunda daha rahat bir şekilde halledebilmek için Silikon Vadisi’nde kendilerine yer aramaya başladılar.

Bütün başarı hikayeleri gibi red edildiler.

Başvurdukları ilk 50 yatırımcıdan daha fazlası reddetti. Tek düşünceleri ise “Sertifikasız kursun bir getirisi olmaz.” yönündeydi. Taa ki Jeremy Stoppelman’a (Yelp/Ceo) kadar, onlara inandı. Jeremy’nin yardımı ve bu işe inancı sayesinde daha fazla yatırımcıya ulaştılar. 1milyon dolarlık sermayeyi toparladılar ve “Udemy” isimli şirketi kurdular.

“Yaptığınız işi bıraktığınızda, içinizde bir rahatlama hissi oluşur. İçten içe doğru fikir olmadığını bilirsiniz. Ama Udemy’de böyle olmadı. Her şeyi yarıda bırakmak çok kötü hissettirdi. Bu fikir dünyada olmalı, biz beceremedik diye düşündüm hep.”

 

Bu serüvenin olumlu bir şekilde devam etmesi herkes için güzel bir durum. Forbes 2017 Nisan ayında yayınladığı dergide kapak olarak Eren Bali ‘yi koydu. Udemy günümüzde 300 milyonluk büyük bir hacme sahip bir platform. Bu platform ile ilgili daha fazla bilgi için sitemizi takipte kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz