Uber Taksi Uygulaması ile Travis Kalanick’in Başarı Hikayesi

Uber Taksi Uygulaması, 2009 yılında UberCab isimli bir şirket tarafından San Francisco’da kuruldu. Kurulduğu andan itibaren aşırı derecede yankı uyandırdı. Çünkü daha önce yapılmamış ve insanların hayatını çok kolaylaştıracak bir uygulamaydı. UberCab, sadece bir akıllı telefona ihtiyaç duyuyordu. UberCab sayesinde akıllı telefonunuz aracılığıyla kendinize hızlı bir şekilde kendinize araç bulmanızı sağladığı için insanlar tarafından çok fazla ilgi çekmişti. Günümüzde Uber Taksi Uygulaması olarak bilinen girişim kurulduğu zamandan itibaren bir virüsün vücutta yayılması gibi dünyanın her yerinde kullanılmaya başlandı. Günümüzde (15.04.2019) 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin piyasa değeri 120 milyar dolardan fazla.

Uber Taksi Uygulaması ile Gelişen Sürücüsüz Araçlar

Şu ana kadar okuduğunuz yazıda her şey toz pembe görünüyor, değil mi? Tabii işin sahne arkası var ve sahne arkası hiç de toz pembe değil. Evet, Uber Taksi Uygulaması sürekli olarak yatırım alıyor ve değeri gün geçtikçe artıyor. Uber küçük bir yolcu taşıma girişimi iken şu anda geleceğin teknolojilerine yatırım yapabilecek kadar gelişmiş bir şirket. Geleceğin teknolojisi olarak sürücüsüz araçlar örnek verilebilir. Fakat şirket bu noktaya gelebilmek için birçok rakiple savaştı. Bu rakiplerin içinde taksiciler de vardı. Taksiciler tarafından sürekli olarak tehdit edildi. Hatta kendi sürücüleri bile zaman zaman tehdit etti. Çinliler her şeyin rakibini yapmayı severler. Çin’de Didi Chuxing diye bir rakibi oluştu. Belki de Uber’in kurulduğundan beri en büyük rakibi Didi’ydi. Uber Taksi Uygulaması, uzun zaman boyunca Didi ile savaştı. Fakat en sonunda Uber’in Çin’de olan kısmı 35 milyar dolara Didi’ye satıldı.

Travis Kalanick ‘in Hayatından Önemli Noktalar:

Nisan 2007: Travis Kalanick, 2001 yılında kurduğu “RedSwoosh” isimli şirketini Akamai’ ye sattı ve bunun sonucunda milyoner oldu. Kalanick, satıştan sonra yaptığı açıklamada -önceden Scour isimli bir şirkette çalışıyordu- önceden Scour’a dava açan 33 şirkete hizmet etmek için RedSwoosh’u kurduğunu ve şirketin esas amacının “İNTİKAM ALMAK” olduğunu söyledi.

Mart 2009: UberCab işte bu yıl kuruldu. Uygulamanın ilk sürümleri “Garret Camp, Oscar Salazar ve Conrad Whelan” isimli geliştiriciler tarafından geliştirildi. Travis ise kendisine “iş geliştirme şefi” diyordu.

Şöyle demek istiyor: Konum bazlı bir hizmet için 4 girişimci, müdür, iş geliştirme yöneticisi arıyoruz. Daha başlamadık, sermayemiz büyük, arkamız sağlam. Var mı birileri?

Aralık 2014: Uber, Çin’in en büyük arma moturu olan Baidu’dan 600 milyon dolarlık yatırım aldı. Baidu’nun tüm uygulamaları Uber ile entegre edildi.

Haziran 2016: Uber, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan 3,5 milyar dolarlık yatırım aldı. Bu yatırım, Uber’in kurulduğu tarihten itibaren tek bir yatırımcıdan aldığı en büyük meblağ olarak kayıtlara geçti.

Uber Taksi Uygulaması, şu anda dünyanın en değerli girişimi konumunda. Hala daha bir çok yerde büyümeye devam ediyor ve sürücüsüz araçlar geliştiriyor ve milyarlarca para kazanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz