Siteniz için En İyi “Alan Adı” Nasıl Seçersiniz?

Siteni için En İyi alan adı Nasıl Seçersiniz? Eğer ki sitemize girip bir kaç yazı okudu iseniz, sanırım İnternet’ten para kazanma yollarına bir heves duyuyorsunuz. Bu yollardan biri olan “web site açarak para kazanmak” yazımız da bahsettiğimiz şekilde bir yol çizecek iseniz ilk adımlardan biri olan Domain seçmek ile başlayalım.

Bazı insanlar için, bir site adı seçmek oldukça basit olsa bile bazıları için günlerce, haftalarca düşünmek gerektiren bir çile haline gelebilir. Sonuçta burası insanların sizi web’de bulacağı bir yer! artık göbek adınız haline gelebilecek bir prestij meselesi. Bu adı tüm sosyal medyaya gösterecek, kartvizitlere bastıracak ve insanlar ile paylaşacaksınız. Bazı insanlar için bu durum “Bir dövme seçmek gibi kalıcı bir karar.”

Merak etmeyin, bu rehber yazı size yardım etmeyi planlıyor.

  1. Alan Adı Nedir?
  2. Alan Adı Nerelerden Satın Alınabilir?
  3. İstediğiniz Alan Adı Alınmış ise ?

Alan Adı Nedir?

Bu ad genelde insanların sizi web’de bulacakları isimler, genellikle markanız,işletmeniz veya blog adınızdır. Mesela şu an bulunduğunuz sitenin adı “udemykupon.com” yada şahsi sitem olan “budabise.com” hepsinin bir adı var ve aranmamızı, insanların bizi bulmasını kolaylaştırıyor. Eğer alan adları olmasaydı bir çok sayıdan oluşan IP’ler ezberlemek zorunda kalabilirdik ama bunu makinalara bırakıp biz karşılı olan Domain/Alan Adlarını kullandık.

Nerelerden Satın Alınabilir?

Bu servisi sağlayan bir çok yer var. Belirlemiş olduğunuz adı kendinize zimmetli hale getirmek için onun tescillettiriyorsunuz. Burada ki adım böyle anlatılabilir. Alan adı sorgulama, domain sorgulama yazdığınız da daha sorgularken bile reklamlarda satın almalar çıkabilir.

  • Godaddy
  • İsimtescil
  • Webruz (paket dahilinde)

İstediğiniz Alan Adı Satın Alınmış İse?

Tamam site adını seçtin, içeriklerin ile bağlantılı güzel bir domain ile birlikte bahsettiğimiz sitelerden birine girdin ve oda ne “bu ad zaten satın alınmış!”. E şimdi ne olacak? Şimdi bu ufak krizden kurtulman için ufak fikirler…

  • Farklı bir uzantı dene!

Eğer .com alınmış ise .co dene, ya da daha farklı olanlarını…

  • Projeniz’e konu ile alakalı başka hangi kelimeler ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz?

Domain google etkinliğiniz için önemli bu yüzden konunuz eğitim ise; eğitim kategorisinde kelimeler ekleyip çıkarmayı deneyin.

  • Eğer hala bulamadı iseniz, alınıp kullanılmayan domainler için teklif verin.

Eğer büyük bir proje yönetiyorsanız ve o Domain’e ihtiyacınız var ise genellikle hak sahiplerine ulaşabiliyorsunuz. Durumunuz anlatın ve teklif verin.

Pekala dostlarım bizden bu kadar, umarız işletmenize, projenize yada blogunuz isim bulmada yardımcı olabilecek önerilerde bulunmuşuzdur. Unutmayın ki bu isimler buz dağının görünen kısmıdır, altını iyi doldurun.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz