Girişimciler Nasıl Başarılı Olabilirler?

Girişimciler kendi işini kurarken ya da yeni bir oluşuma ortak olurken aklındaki ilk soru çoğunlukla “Acaba başarılı olabilecek miyim?” sorusudur. En çok merak edilen diğer soruların başında ise; “Bu benim için doğru bir adım mı?”, “Şimdi beni sırada neler bekliyor?”, “Bu proje gerçekten tutar mı?” gibi sorular gelmektedir. Siz de eğer yukarıdaki sorular gibi soruları kendinize soruyorsanız bu yazımız tam size göre. Hemen yazımızı dikkatlice okumaya başlayabilirsiniz. Girişimciler için adım adım…

Bir girişimciler öncelikle iyi bir fikir bulmalıdır. (FİKİR)

İyi fikir sadece size göre iyi anlamına gelmemelidir. Mutlaka etrafınızda güvendiğiniz ve tarafsız bir şekilde size düşüncelerini söyleyebilecek kişilere fikrinizi anlatın. Onlardan gelen geri bildirimleri dikkatlice not edin. Girişimciler fikrinin olumlu ve olumsuz yanlarını net olarak belirlemelidir. Olumsuz yanlarını gidermek veya çok azaltmak adına neler yapabileceğinizi ne gibi revizelerin olduğunu iyi belirleyin. Bazen iyi bir fikir aslında gerçekten iyi bir fikir olmayabilir. Hiçbir detayı atlamamak için titiz bir şekilde çalışmayı ihmal etmemelisiniz.

Fikrin pazardaki analizi. (ANALİZ)

Ürün veya hizmetinizin piyasada olup olmadığını var ise nasıl bir pazara sahip olduğu, kalitesi, detayları vb. her şeyi iyi analiz etmelisiniz. Eğer pazarda düşündüğünüz hayal ettiğiniz ürün veya hizmetiniz yoksa bu sefer kimlere hitap ettiğinizi ve nasıl hitap edeceğinizi yine belirledikten sonra ilerlemelisiniz.

Girişimciler unutmamalıdır ki girişimcilik bir merdivenin basamaklarını tek tek çıkmak gibidir. Eğer ki o basamakları atlayarak çıkarsanız sonra atlamış olduğunuz bu basamaklar sizi hızlı bir şekilde geri çekecektir. Unutmayın ki girişimci olarak zifiri karanlık bir odada kendi hayatlarınızın ışığını yakmaya çalışıyorsunuz. Bu sebepten karanlıkta atacağınız her dikkatsiz adım sizin duvara çarpmanıza sebep olabilir.

Başarılı kişileri dinleyin. (İYİ BİR DİNLEYİCİ OLMAK)

Başarılı kişilerin konuşmalarını çok sıkı takip edin ve onların deneyimlerini çok iyi dinleyin. Başarılı olmuş kişilerin de yine en önemli özelliklerinden birisi iyi bir dinleyici olmalarından geçmektedir. Kendilerinden önce başarılı olmuş yada nasıl başarısız olduğunu anlatan kişileri çok iyi dinlemiş ve o hataları yapmamak adına azami gayret sarf etmişlerdir.

Çıraklığını yapmadığın bir işin ustalığına soyunma. (BİLDİĞİNİZ İŞİ YAPMAK)

Tecrübeniz olmayan bir işin girişimine girişmek daha ilk başta bir geminin kaptanının dümeni başkalarına teslim etmesine benzer. Hayallerinize giden geminin dümenini başkasının eline teslim etmek istemiyorsanız eğer kesinlikle bilmediğiniz, öğrenmediğiniz, tecrübe etmediğiniz bir iş için girişimde bulunmayınız.

Ya tek başınıza ya çok iyi tanıdıklarla yola çıkın. (TANIMADIĞINIZ KİMSE İLE GİRİŞİMCİLİK YAPMAYIN.)

Söz ağızdan bir kez çıkar, sözünün eri vb. gibi kelimeler çok eskilerde kaldı. Artık söz uçar yazı kalır dönemindeyiz. Mutlaka ortaklarınızı ve ortaklarınız arasında haklarınızı çok iyi belirleyen sağlam sözleşmeler yapmalısınız. En iyisi tüm zorluklara maddi ve manevi göğüs gerebilecekseniz yola tek başınıza çıkmanızdır. Fakat belirttiğimiz gibi bir ortak ile yolunuza devam edecekseniz eğer o kişiyi çok iyi tanıdığınız birilerinin içinden seçmeye özen göstermelisiniz.

Sermayeyi doğru harcamak. (SERMAYE)

Belki bin bir zorlukla biriktirmiş olduğunuz sermayenizin ellerinizin arasından bir anda kayıp gitmemesi için de yine azami çaba sarf etmelisiniz. Elinizde bulunan sermayeyi hazırlamış olduğunuz adımlarınıza doğru bir şekilde bölüştürebilmelisiniz. Bu konu hakkında yetersiz kaldığınızı hissettiğiniz zamanlarda profesyonel olarak destek almayı da düşünebilirsiniz.

Hukuk ve Vergisel Konular (HUKUK&VERGİ)

Mümkünse yine bir tanıdığınızın referansı ile kendinize bir avukat bir tane de muhasebeci bulmalısınız. Bu yolda sizin ilerlemenize en iyi katkı sağlayacak kişiler arasında avukatınız ve muhasebeciniz olacaktır.

Düştükçe bir daha ayağa kalkmalısınız. (NEVER BACK DOWN-HİÇ BİR ZAMAN VAZGEÇME)

Her zaman aklınızda olması gereken şey bunun sizin hayaliniz olduğudur. Ne bizlerin ne ailenizin ne arkadaşlarınızın ne de bir başkasının. Bu sadece sizin hayaliniz. Bu hayalinize herkesten fazla sarılmalı ve herkesten fazla inanmalısınız ki başarabilesiniz. Eğer girişimcilerin çoğu etrafındaki başarısız veya girişimci bir ruha sahip olmayan kişileri dinlemiş olsalardı şuan dünyada bir çoğu eski mutsuz yaşamlarında yaşamaya devam ederdi. Onlar etrafındaki kişilerin başarısızlıkla ilgili cümlelerine aldırış etmediler. Yollarına her şartta ve koşulda bıkmadan usanmadan devam etmeyi bildiler. Bunu onlar başardı ise emin olun siz de başarabilirsiniz.

Hep bir sonraki hamleyi hesaplayın. (GİRİŞİMCİLİK=SATRANÇ)

Evet girişimcilik satranca çok benzer. Öncelikle rakibiniz hakkında pek bir bilgiye sahip değilsinizdir. Adım atacak bir çok hamle ve seçenek mevcuttur. Çoğu şey belirsizdir. Fakat 2 temel kural unutulmadığı sürece daha iyi ilerlemek mümkündür.

  • Hamle yaparken etrafında bulunan korunmasız taşları kontrol etmeyi unutmamak. (Yani attığınız adımları her zaman yasal ve doğru bir şekilde atmak.)
  • Hamleyi yapacağınız karedeki tehditleri iyi analiz etmek. (Atmış olduğunuz bir adımda ortaya çıkabilecek risklerin neler olabileceğini iyi belirleyerek ilerlemek.)

Bu adımlar dışında olması gerektiğini düşündüğünüz diğer adımları da bizlerle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

Para, asla bir fikri harekete geçirmez; parayı harekete geçiren fikirdir.
W. J. Cameron

Daha fazla girişimcilik ve internet siteleri ile ilgili yazı için bizi takipte kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz